Menü

Saç ekiminde kök hücre devrimi!

27 Nisan 2011 - Saç Ekim

Saç yenilenme sürecinin bir parçası olan saç dökülmesi, fizyolojik sınırları aştığı zaman özellikle erkeklerde saç seyrelmesine ve kayıplarına neden oluyor. 25 yaşındaki erkeklerin % 25’inde ve 50 yaşındaki erkeklerin yaklaşık % 50’sinde saç dökülmesi problemi görülüyor. Erkeklerin kabusu haline gelen saç dökülmesi engellenemiyor ama günümüzde sıkça tercih edilen saç nakli ile saç eski halini alıyor.

Florance Nightingale Hastanesi doktoru Op. DR. Emirali Hamiloğlu tarafından uygulanmaya başlanan ‘kök hücre destekli saç nakli’ ise devrim niteliği taşıyor.

Hastaya liposuction yapılarak fazla yağlar alınıyor, yağda bulunan kök hücreler ayrıştırılarak saç nakli yapılan bölgedeki saç köklerine destek olarak kullanılıyor. Bu da ekim alanındaki yara iyileşmesini hızlandırıp, köklerin bölgeye tutulumunu arttırıyor. Böylelikle hasta hem vücuttaki fazla yağlarından kurtuluyor, hem de saç nakli ile eskisinden daha gür saçlara sahip oluyor.

Dr. Hamiloğlu, son dönemde kök hücre destekli saç nakli operasyonlarında gözle görünür bir artış olduğunu, özellikle 40 yaş üstü kilolu beylerin tercih ettiklerini belitti. Liposuction ve saç naklinin aynı anda yapılıyor olmasının hastanın tercihinde önemli bir kriter olduğunu söyleyen Dr. Hamiloğlu, operasyonun hiç bir risk taşımadığını ama sistemik hastalığı olanlarda, kemoterapi sonrası saçları dökülenlerde ve de alopecia areata (saç kıran) olan kişilerde uygulamanın doğru olmayacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir