Menü

Saç Ekiminin İncelikleri

15 Şubat 2011 - Saç Ekim

Genelde erkekleri etkiler gibi görünse de, saç dökülmesi hem erkekleri hem kadınları etkileyen bir sorundur. Temelde genetik ve hormonal (erkeklerde testosteron, bayanlarda gebelik) etkiler ile gözlenen saç dökülmesi sürecine stres, kullanılan ilaçlar, vitamin-mineral yetmezliği (özellikle çinko eksikliği), kanda hemoglobin düşüklüğü, hava kirliliği, sudaki kireç oranı, kullanılan saç ürünleri ve ilerleyen yaş önemli katkılarda bulunur. Bazen hastalar kaza, psikolojik problemler sonucu kendi saçını yolma, cilt hastalıkları ve yanıklar neticesinde de saç kaybı ile başvurulabilmektedir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı

Kellik süreci önce aşırı saç dökülmesi ile başlar (günde yaklaşık 100 adet saç dökülmesi normaldir). Saçlı deride boş alanlar artmaya başlar ve bu boş alanın ortasında veya etrafında kalan saçların kalitesi bozulmaya normal sertliğini kaybetmeye ve incelmeye başlar. Bunlar sıradaki dökülmeye aday saçlardır. Saç dökülmesi başladığında alınacak bazı önlemlerle bu süreç geciktirilebilir. Ancak geciken bu süreç sonunda saçlı deride açılma başladığında hasta saç ekimine ihtiyaç duyar.

Peki ekilen bu saçlar dökülmezler mi?

Alın ve tepe bölgesindeki saç kökleri testosteron hormonuna duyarlıdır. Ve bu hormon etkisiyle saç kökleri zarar görmekte dolayısıyla saçlar dökülmektedir. İkinci tip saç kökleri ise östrojen hormonuna duyarlıdır. Ve bu sebeple dökülmezler. İşte saç ekimi işlemi; kafanın arka kısmında bulunan testosteron hormonuna duyarlı olmayan saç köklerinin alınarak, alın ve tepe bölgesindeki saçsız alanlara ekilmesidir. Bu şekilde ekilen saç kökleri hormona duyarlı olmadıklarından bir daha dökülmezler.

Saç ekimi öncesi kişiye saç çizgisi oluşturulur. Saç çizgisi önde genelde alın orta hattında kaş hizasının 6 cm üzerinde , kaş orta hattında ise kaş hizasının 8 cm üzerinde olacak şekildedir. Ancak bu çizgi kişinin yüz tipine göre ayarlanabilir.

Saç ekiminde son yıllarda mini-mikro greft aktarılması ile ilgili iki teknik kullanılmaktadır. Bunlar FUT ve FUE’dir.

FUT (FOLİKULER UNİTE TRANSPLANTASYONU)

Uzun yıllardır uygulanan bu yöntemde ense bölgesinden 2 x 10-12 cm uzunluğunda saçlı deri çıkartılır. Verici alan dikişle kapatılır. Daha sonra alınan saçlı deri bistüri yardımıyla mikro (1 saç kökü içeren) ve mini (2-3 saç kökü içeren) greftlere ayrılır. Hastanın saçlı derisi lokal anestezik solusyonla şişirildikten sonra açılan deliklere ön saç çizgisi bölümüne mikro, arka taraflara mini greftler olmak üzere yerleştirilir. Operasyon ortalama 5-6 saat sürer. Bitiminde saç özel baskılı pansumanla sarılır, iki gün sonra açılarak özel şampuanla yıkanır.

FUE (FOLİKULER UNİTE EKSTRAKSİYONU)

FUE, FUT’a göre daha yeni bir yöntemdir. FUE’nin tek farkı özel bir motorla tek tek köklerin alınması yerlerinde minimal iz kalması ve bunun sonucunda ensede iz olmadığından daha estetik bir sonuç olmasıdır. Yoksa yine kullanılan greftler aynıdır. FUE, FUT’a oranla daha teknolojik ve daha uzun süren bir işlemdir.

DİKKAT EDİLECEKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir