tarihinde yayınlandı Yorum yapın

10 Soruda Saç Ekimi

Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz:

Memorial Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü”nden Opr. doktor Tuğrul Turan ve Opr. doktor Ergin Er saç ekimi konusunda en fazla merak edilen on soruyu sizin için yanıtladı.

Saçlarındaki dökülmeden şikayet eden kişiler en etkili çözüm olarak saç ekimini tercih ediyor. Bu yöntemi uygulamayı düşünenlerin önce uzman görüşlerini okumasında yarar var.

Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın bireylerde erkeklik hormonunun etkisi ile gelişir. Saç folikülü etrafında saçları üreten hücreler, vakit içerisinde bu hormonun etkisiyle ölürler. Böylece saç, önce incelir, ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Bu durumdaki hastalarda saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?
İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç fazlalığı normal yoğunluğun yüzde 50′’sinin a ltına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi, saç ekimiyle olabilir.

Bu tedavide yaş faktörünün önemi sebep ileri gelmektedir?
Ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en mühim neden, saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, ömür boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-40 yaşından daha daha sonra dökülme hızı yavaşlar. bundan ötürü bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha daha daha sonra iki”inci yada üç”üncü seanslara ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç ekimi ne değin sürer?
Saç ekimi üç ila beş saat değin sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 15 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu cins bir endişesi aksi takdirde iki gün içerisinde günlük hayatına dönebilir.

Hasta ne değin zamanda yeni saçlarına kavuşur?
Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. yedi-on gün içerisinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Bu kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Böylece 15 gün ila bir ay içerisinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha daha daha sonra üç ay değin görünümünde bir farklılık olmaz. Yeni saçlar üç ay daha daha sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok beş ve altı”ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde on”luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90”ı ekim sonrası dokuz”uncu ayda meydana gelmektedir. Kalan yüzde on”u da bir yıla değin çıkmaya devam eder. Tüm ekimin sonucu bir yılda alınmış olur.

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?
Bu muamele tamamen lokal anestezi altında yapılan son derece risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki bugüne değin ortaya çıkmamıştır.

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir muamele midir?
Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seansı gerektirebilir.

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir vaziyet mu?
Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler foliküler ünite denen saçın tabii çıkış haline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece tabii bir sonuç verir.

Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?
Bu konudaki en yeni yöntem FUE (follicular unit extraction) denen saçların verici bölgeden bu muamele için özel hazırlanmış 1mm”lik metal borular yardımıyla birer birer alınması işlemidir. Bu işlemde saçlı deride bir kesi ve dikiş yoktur. İyileşme ise çok hızlıdır.

Gelecekte, saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha tabii bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?
Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üstüne çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.