Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz

Saç ektirmek son zamanlarda bir hayli moda ancak saç ektireyim derken sağlığımızdan da olmayalım. Saç ektirmeyi düşünenler ektirmeden önce dikkat etsinler.

Saç ekimi, son yıllarda gittikçe büyüyen bir sektör haline geldi. Saç ekimi ya da başka bir deyişle saç nakli, saçta dökülmeden, ya da başka bir sebepten dolayı açılmış bir bölgeye, saçın yoğun olduğu bir başka bölgeden sağlıklı saç köklerinin taşınması işlemine denir. Saç köklerinin taşındığı bölge genel olarak başın arka kısmı olur. Hepimizin bildiği gibi bu bölgedeki saçlar kolay kolay dökülmezler, genel olarak başın orta kısmında dökülme görülse de, bu kısım hep saçlı kalır. Başın arka ve yan kısımlarında bulunan bu saçlara vertex saçlar denilir ve bu saçlar insan ömrü boyunca uzar ve dökülmez. Yani bir başka değişle saç ekimi kısaca, vertex saçların kafada daha yoğun hale getirme işlemi olarak da adlandırılabilir.

Sektör büyüdükçe, saç ekimi konusunda da gelişmeler var tabi ki. Ekilen saçlar gün geçtikçe daha da doğal görünmeye başlıyor. Saç ekimi ilk moda olduğunda, saçların ekilmiş olduğu hemen anlaşılırken artık doğal saç ile ekilmiş saçı birbirinden ayırt etmek gittikçe zorlaşıyor.

Peki saç ekimi neden bu kadar yayıldı. Özellikle erkeklerin maruz kaldığı saç dökülmesi, özellikle psikolojik olarak sorun yapılabilen bir şey. Gerçi sağlıkla ilgili bir durum yok çoğu saç dökülmesinde, ancak genel olarak yaşlanmayı çağrıştırdığı için ve çağımız bir yandan “anti-aging” çağı olduğu için, pek çok insan saçlarının dökülmesini, kısmen de olsa kel olmayı istemiyor.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar var kuşkusuz. Yeniden saçlara sahip olmak için sağlığımızdan da olmayalım. Tansiyon, şeker, böbrek hastalığına sahip olanlar. Ağır kalp hastaları ve karaciğerinden rahatsızlığı olanlar saç ekimi yaptıramıyorlar. Bu sebeple saç ektirmeden önce bir doktora danışmanız, ya da mümkünse bir check up’a girmeniz uygun olur.

Saç ekimi konusunda bir başka merak edilen de saç ekimi sırasında bir ağrı olup olmayacağı. Saç naklinde nakil yapılacak ve alınan yerlere uygulanan lokal anestezi sayesinde bir acı hissedilmez. Etkisi bir gün süren lokal anestezi sonrasında da bir ağrı hissetmezsiniz, bu sebeple ekstradan bir ağrı kesici ilaç ya da iğne kullanmanız gerekmez. Ancak operasyon sonrası saç bölgenizde yara kabukları oluşur, bu sebeple saçlarınızı yıkarken dikkatli olmanız gerekmektedir. Saç derisini tahriş etmeden hafif bir masajla saçlarınızı yıkarsanız, kabuklar yavaş yavaş iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.