tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saç Ekimi Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

sac ekimi fiyati neye gore belirlenir

Türkiye’de Sağlık Banaklığı’nın belirlediği kanunlarca saç ekim merkezleri saç ekim fiyatlarını internet sitelerinde ya da diğer reklam alanlarında yayınlayamamaktadır.

Bir çok kurum saç ekim fiyatlarını belirlerken çeşitli maliyet unsurları söz konusudur.

  1. Hastane içinde kullanılan ve saç ekim operasyonunun yürütüldüğü oda maliyeti eğer oda kiralama yoluna gidiliyorsa bunun maliyetidir.
  2. Çalışanlarının maliyetidir (Saç ekimini yapanlara her zaman maaşla ödeme olmaz bazen grupça ücreti ödenir).
  3. Malzeme ve kullanılan sarf malzemeler
  4. Reklam giderleri
  5. Diğer maliyetler

Bu yukarıda sıralanan maliyetler büyükten küçüğe doğru düşünülmüştür. Buna göre en önemli maliyet kira veya mekan ücretidir. Fakat bazi hastaneler reklam konusunu malzeme maliyetinden daha yukarı çıkarabilmektedir.

Yorumlamak gerekirse, eğer hastane çok lüks bir hastane ise bu durum maliyetleri önemli derecede etkilemektedir. Bu şekilde çok lüks hastanelerde operasyon yapan kurumlar işçilik maliyetlerine önemli bir baskı yapmaktadır.

Çalışan maliyetleri önemlilik arz etmektedir çünkü 2. derece maliyet unsuru ve saç ekimi operasyonunun kalitesini en çok etkileyen unsurdur. Burda iyi ekipler 2005-2006 yıllarına kadar çok iyi bedellerle saç ekimi operasyonlarını yapmaktayken son yıllarda bu ekip ücretlerinde büyük saç ekim merkezleri önemli kısıtlamalara gitmiştir. Fakat bu hiç de düşünüldüğü gibi kötü bir duruma işaret etmemektedir. Mesela, saç ekimi yapan ekibin 10 yıldan uzun süredir bu işi yapıyor olması pek de iyi değildir. Sebebi saç ekimi işindeki  incelik kısmının erken yaşlarda daha kolay yapılabilmesidir. Örneğin 40 yaşında bir kişi saç ekimi için kanal açmakta ellerinin durumuna göre 30 yaşındaki bir kişiye göre daha zorlanmaktadır. Hatta erken bu işe başlamış ve yetenekli olan 25 yaşlarındaki bir çalışan çok iyi saç ekim sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere saç ekiminde deneyim eğiticilerde aranmalıdır. Yani saç ekimini öğreten kişi olan doktor veya her kimse o kişilerin kendi ekipleriyle ne kadar ilgilendiği çok önemlidir.

Kira veya hastane ortamının bedeli %40’lar seviyelerinde olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında ekip maliyetleri yüzde olarak belirtilecekse %30-35 civarındadır.

Bir diğer konu olan malzeme maliyetleri ise hemen hemen tüm operasyonlarda aynıdır. İster 5 saatlik isterse 10 saatlik bir operasyon olsun kullanılacak malzeme nerdeyse hiç değişmez. Maliyetlere etkisi %5-8 civarındadır. Buna kullanılan aletlerin yıpranması (amortismanı) eklendiğinde dahi bu oran %10 seviyesini aşmaz.

Reklam maliyetleri konusuna gelindiğinde ise çok karmaşık bir tablo ortaya çıkmaktadır. Özellikle TV reklamı yapmaya çalışan kurumlar katıldıkları program için yapımcılara önemli bedeller ödemektedirler. Bunun dışında TV’ye nazaran çok daha az bedel olsada internet reklamları da bir harcama kalemidir. Outdoor reklamları çok rastlanmamakla birlikte TV reklamları ile internet reklamları arasında bir maliyet oluşturmaktadır.

Reklam maliyetlerini sınıflandırarak maliyetlere etkisine bakarsak; TV reklamını yoğun bir şekilde kullanan bir kurumun bir saç ekim operasyonuna eklediği maliyet %10 seviyelerindedir. Çünkü TV reklamı doğrudan müşteri kazandırmamaktadır. Bir TV röportajı sonrası kurum 20-30 saç ekimi operasyonuna dönüşen müşteriden fazlasını kazanması öngörülmemektedir. Sadece bu hastalara maliyet yansıtırsa maliyetin %100’üne bile ulaşabilmektedir. Bu yüzden TV’de bir prestij gösterisi yapılmaktadır.

İnternet reklamı ise en efektif müşteri kazandıran reklam alanıdır. Bunun bir müşteriye maliyeri %1-2’lerde kalmaktadır. Fakat ek internet maliyetleri de eklendiğinde bu rakam en fazla %5 dolaylarına kadar çıkabilir.

Tüm bu maliyetlerin dışında diğer maliyetlerin ise %5-10 seviyesinde olduğunu belirtebiliriz.

2016 itibariyle saç ekimi fiyatları yaklaşık olarak Türkiye’de minimum 3.000 TL gibidir. Bu fiyatta teklif sunan klinikleri dikkatle takip etmek gerekir. Neden derseniz ya deneyimsiz ya da gerçekten çok özensiz işini yapan bir yerdir. Bu illa 7-8 bin liradan fazla para vermeniz gerektiği anlamına gelmemektedir ama eğer deneyimli ve alanında uzun yıllar faaliyet göstermiş bir klinikse ona güvenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.