tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saç Cerrahisinde 2 Etkili Yöntem

Hair-transplant

Saç ekme teknolojisinde yeni gelişmeler her geçen gün artıyor. Günümüzde kullanılan en etkili saç cerrahi yöntemi ise; FUT ve FUE’dir. İşte bu iki yöntem hakkında ipuçları…

FUT: İlki, FUT yani ‘Foliküler Ünite Transplantasyonu’ tekniğidir.

Bu metotta saç çemberi denilen iki kulak arasındaki sağlıklı saç kökleri cerrahi yöntemle şerit halinde alınarak saçlanması istenilen alanda açılan kanallar içine yerleştirilir. Bu yöntem hâlâ dünyadaki cerrahların yüzde 85’inin* tercih ettiği metottur.

*Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği 2009 araştırma sonuçları.

FUE:FUE ‘Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’ tekniği

FUE adı verilen teknik, verici alanda iz bırakmadan verici alanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan tek tek kök toplama prensibine dayanır. Uzman cerrahlar tarafından uygulanan ve eski tekniklerin aksine minimum cerrahi işlem gerektiren bir girişimdir.

Tek tek toplama yöntemi olarak da bilinen FUE metodu, tekniğin zorluğu nedeniyle yurt dışındaki cerrahların henüz tam zamanlı yapmaya başlamadıkları bir operasyondur. Almanya ya da Amerika’ya gittiğinizde FUE yöntemiyle günde sadece 1000 Graft kadar bir kök alımı yapılabildiğini görürsünüz.

Ancak bu rakam, 3binlere kadar çıkabilir. Tabiki uygun teknik ve teknoloji ie birlikte. 2010 yılında Boston’da yapılan Uluslararası Saç Cerrahisi Kongresi’nde FUE tekniğindeki hız ve başarının ipuçları anlatıldı.

O kadar pozitif geri bildirim aldını ki bu yılın yurt dışında yapılacak Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği Workshop’unu Transmed’in düzenlemesine karar verildi.

Mayıs ayında FUE tekniğini öğretmek üzere 40’ın üzerinde yabancı cerraha eğitim verilecek.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saç Ekiminde Başarı Oranı Nedir?

Saç ekimi gün geçtikçe yaygınlaşan bir işlem. Yakınlarımızda, çevremizde ve televizyonda izlediğimiz aktörlerde bu işemin yapıldığını sıklıkla görüyoruz.

Saç ekimi işlemi oldukça ciddiye alınması gereken bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılan bir işlem olsa bile kesinlikle hastane otamında yapılması şarttır. Ayrıca uzman Estetik ve Plastik cerrahlar tarafından uygulanması gerekir. Aksi halde üzülebileceğiniz  sonuçların ortaya çıkması muhtemeldir.

Saç ekiminde kök kaybı uygulanan yönteme göre değişir. FUT saç ekimi tekniğinde saç kaybı yaklaşık %10-15 tir. FUE saç ekimi tekniğinde ise %10 dur. Bunun dışında yanlış yapılan saç ekimleri,köklerin alınması ve ekilmesi sırasına gördüğü hasar (ki eğer yanlış ellerde saç ekimi gerçekleştirilirse) veya kişinin saç ekimi sonrası ekim bölgesini iyi koruyamamasına bağlı kayıp oluşabilir.

Kısacası saç ekimi işlemini ciddeiye alıp uzman ellere teslim edilmesi başarı payını yüzde yüze çıkartır. Saç kökü nereye ekilirse o kısımda saçlar yeniden çıkmaya başlar. Önemli olan saçınızı ömür boyu kullanacağınız için, size yakışan ve yüzünüze uyan şeklin de uzmanlar tarafından belirlenmesidir.