tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılmaması Gerekenler

Sağlıklı saçların düşmanları etrafınızda sıkça dolaşabilirler. Doğum kontrol hapları, zayıflama ilaçları, vitamin eksiklikleri, stres, perma ve yanlış boyama. Bir de çevre kirliliğini ekleyince saçınızın ne kadar çok düşmanı varmış öğrenin.. Sağlıklı saçlar için en kolay yol, mümkün olduğunca aşağıdaki zararlı şeylerden kaçınmaktır.

Şampuanlama
Şampuanlar kir ve sabunu kaldırmak için vardırlar. Ancak nazik şampuanlar kullanmakta fayda var.Güçlü şampuanlar kıl tabakasını bozabilir. Ayrıca saçlarınızın kiremit gibi sert görünmesine neden olabilirler.

Sert muamele
İnce dişli taraklar yerinde nemli kalın dişler terci edin. Günde 20 kez fırçalamak saçınızı bir anda dökebilir unutmayın.Yıkarken saçlarınızı parmaklarınızla taramayı unutmayın.

Saç aksesuarları
At kuyruğu sevenlere kötü haber! Saçınıza taktığınız her toka, saç aksesuarı, menteşeler saçınızın hasara uğramasına, kırılmasına neden olur.  Ayrıca dökülmeye de sebep olabilir.

Isı
Herhangi bir dermatolog yada saç stilisti hasarlı bir saç gördüğünde muhtemel neden olarak ısıyı gösterecektir.
Isı hasarını önlemenin en iyi yolu, kuru saçı kıvırmak ve düzleştirmek gibi işlemlerden uzak durmaktan geçer. Fön için saçınıza biraz koruyucu serum sürün ve hafifi bir ısı uyguladığınızda saçlarınızı hasara daha az uğrayacaktır.

saç bakımı

Çevre kirliliği
Yüzme havuzlarında kullanılan klor, çamaşır suyu saçlarınıza çok zarar veriri. Dokusunu ve saçınızın rengini etkileyebilir. Aynı zamanda saçınızı zayıflatır. Havuzdan sonra da saçınızı durulayın.

Dengesiz beslenme
İyi saç, cilt, diş ve vücudun yolu doğru beslenmekten geçer. Vücudumuz ihtiyacı olan besinleri, vitaminler, ve minareleri alamazsa  saçlarımız, ya da cildimizin mağdur olması çok doğal bir sonuçtur. Sigara içmekte vücudumuzun dengesiniz bozacağı için saçlarımıza da olumsuz etkisi olacaktır. Kafesinin suçu yok diyorsanız yanılıyorsunuz. Aşırı kafesin kullanımı her türlü hasara yol açabilir.