tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saçlarınız Islak Yatmayın

Şiddetli baş ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendini gösteren sinüzitin, kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilediği çok açık.

Türkiye’de her yıl 15 milyon kişi sinüzitten etkilenmektedir. Soğuk algınlığı ve nezlenin hemen ardından akut sinüziti ortaya çıkmaktadır. Akut sinüzitinin belirtileri ise;

  • burun tıkanıklığı,
  • sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı,
  • çevresinde ağrı,
  • diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı,
  • yüzde basınç hissi,
  • öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı ve kötü ağız kokusu başlıca belirtileridir.

Akut sinüzitte kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı de görülebilmektedir. Kronik sinüzitte ise koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir.

Sinüziti olan pek çok hastanın hayat kalitelerinin bozmaktadır.

“Sinüzit; burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve dikkat kusuruna neden olur. Bu hastalar ise dikkatlerini toplayamadıkları için konsantrasyon sorunu yaşarlar. Burun semptomunda kıkırdak, kemik eğrilikleri, burun etlerinde büyüme, polip oluşumu ve alerjili rinit bulunduğu durumlarda kolayca sinüzit oluşabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ve medikal tedavi uygulanmalıdır.”

[box type=”warning”] Sinüzitin önemli bir sebebi de saçları yıkadıktan sonra kurutmadan yatmak ve ıslak saçlarla dışarıya çıkmaktır.[/box]

“Saçlar yıkandıktan sonra en az 45 dakika ya da 1 saat boyunca yatmamak ve dışarıya çıkmamak daha uygun olur. Islak ya da nemli saçlarla uykuya dalmak ve dışarıya çıkmak sinüzite davetiye çıkarır. Saçın hafif nemli kalması bile uyku halinde kafa bölgesinde üşümeye sebep olur. Serin havalarda sık görülen üst solunum yolları enfeksiyonları, sigara, havadaki zararlı gazlar, alerjik durumlar da sinüzite yol açan diğer etkenlerdir.”