Saç Teli Hakkında

Tıpkı doğanın oldugu gibisaç telinin de kendine özgü bir ritmi, kriz dönemi, biçimi ve renkleri var. Gözle bakıldığında hiçbir şey olmuyormuş gibi gelse de saçlarımız hiç durmaksızın değişime uğruyor. Şimdi bu değişimi daha detaylı inceleyelim…[box type=”warning”]Dikkat Edin… [/box]

Her saç teli bir kökten, fkat hep aynı kökten gelmektedir. Bu kök, hücrelerin bölünmesiyle önce uzayıp, daha sonra da dökülecek olan saç telini doğurur.
Saçın “yaşam süreci” adı verilen bu ilginç ömür öyküsünü üç evrede inceleyebiliriz; ortalama dört sene süren uzama evresi, iki – üç hafta süren kısa bir durgunluk evresi ve daha sonra ortalama üç aylık bir dökülme evresi.

Daha daha sonra iki – beş ay süren bir dinlenme evresinden daha sonra yeni bir yaşam süreci başlar ve yeni bir saç teli doğar. Bu süreç yaklaşık dört senedir ve bir insanın yaşamı boyunca yaklaşık 25 kere tekrarlanır. bundan ötürü her saç kökünün normal ömrü yaklaşık 100 senedir. Normal bir saç 100 – 150 bin saç telinden oluşur, yaklaşık yüzde altı”sı dökülme evresinde ve yüzde bir”i durgunluk evresindedir. Her gün ortalama 60 saç teli tabii olarak dökülür.

[links]

Saç Teli Hakkında” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.