tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saç Ekimi Hakkında Herşey

Hair-transplant

[box type=”bio”] Saçların dökülmesi, kel kalmak eskisi kadar korkulacak bir şey değil! [/box]

Yeni çıkan teknolojilerle saç ekimi sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor. Üstelik eskisi gibi ‘doğal görünmeyen’ saçlarınız olmuyor. Artık tüm estetik cerrahlar da doğallıktan yana tercihini kullanıyor. Ancak onların da bazı uyarıları var. Saç ektirecek kişilere uyarılar, saç ekimi hakkında bilmek istedikleriniz hazırladığımız haberde…

Son yıllar da saç ekimi yaptırmak için sadece erkeklerin değil kadınların da taleplerinde artış olmuştur.

“Saç ekiminde Fut ve Fue olmak üzere iki yöntem uygulanıyor. Fut ense bölgesinden , iki kulak arasından şerit halinde parça alınarak ,bu parçadaki saçların ayrıştırılıp ekildiği yöntemdir. Fue ise, ense bölgesindeki daha geniş bir alandan saçların mikromotorla tek tek alınıp ekildiği yöntemdir. Fue yönteminde saç alınan bölgede dikiş olmadığı için belirgin bir iz kalmamakta, bu da iyileşme döneminin daha kısa ve konforlu olmasını sağlıyor. Bu avantajları sebebiyle Fue artık Fut a göre daha çok tercih ediliyor. Bazı durumlarda, hastanın ihtiyacına ve dokusuna göre Fut ve Fue bir arada da uygulanabiliyor. Hastanın saç yapısı, saçlı deri özellikleri doğru değerlendirilerek bu yöntemlerin hangisinin uygulanacağına karar vermek en doğrusu.”

HİJYEN ŞART

Saç ekiminin erkek tipi saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabileceğini belirten Fındık uygulamanın doğru bilgiler edinilerek, doğru şartlarda yapıldığı takdirde korkulacak bir işlem olmadığını söylüyor. “Saç ekimi bir doku naklidir ve mutlaka hijyenik şartlarda, eğitimli ve deneyimli bir ekip tarafından yapılmalıdır ve bu yöntemlerle kaş, kirpik, sakal, bıyık ekimi de yapılabilir.

Saç ekimi operasyonlarının lokal anestezi altında uygulanan ve tamamen risksiz bir işlemdir.

Operasyondan sonra ağrı, yüzde ve gözlerde çok fazla şişme, morarma görülmez. Bazen hassas ciltli hastalarda bir-iki günde geçen hafif şişlikler olabilmektedir. Saç ekimi yaptıran kişiler çok tozlu ortamlarda ya da ağır işlerde çalışmadıkları sürece 3. gün işlerine dönebiliyorlar.

FUE YÖNTEMİ HAKKINDA

“FUE yöntemi ile saç alınan bölgedeki saç miktarı her ekim sırasında azalır. Sonsuza dek saç ektiremezsiniz. Saçların yeni ekildikleri yerde tutmaları için kökleri ile tam olarak alınması gerekir. Saç grefti alınan bölgedeki küçük deliklerin arasında sağlıklı deri bulunmalıdır. Bu da alınacak greft sayısını kısıtlayan bir durumdur. Başarı açısından ekilen saç sayısından çok ,saç köklerinin dışarıda kalma süresi azaltılarak ve saç greftinin çok nazik şekilde yerleştirilmesi ile yapılan çok seanslı ekimler daha başarılıdır. Ekim sıklığı hiçbir zaman dökülmemiş orijinal saç sıklığında olmaz. Çünkü saç greftlerinin tutması için aralarında beslenebilecekleri sağlıklı derinin mevcut olması gerekir. Ekimin sıklaştırılması ikinci bir ekim ile mümkün olabilir. Saç alınacak sahadan ikinci bir alım yapılabilmesi en erken 6 ay sonra olabilir. Saç mezoterapisi ile saç alınımı yapılan sahalardaki saç miktarı arttırılamaz.”

Bu yöntemde iz kalmamaktadır ve daha az travmatik olduğundan iyileşme süreci daha kısadır. Alınamayan saç kökleri uzayarak tekrar çıkıyor. Saç zayisi daha az. Daha geniş alandan saç grefti alınabiliyor. Saçlı derinin arka bölümünün duyusunu sağlayan occipitalis sinirinin yaralanma olasılığı çok düşüktür.

AMAN MAĞDUR OLMAYIN!

Saç ekimi yaptırdıktan sonra istediği sonucu alamayan ve mutsuz olan insanların sayısının arttığını görülmektedir.

[box type=”warning”] Saç ektirecek kişilerin dikkat etmesi gereken 5 madde:[/box]

  1. Saçlarınızın döküldüğü bölgede aslında 10 binlerce saç vardı, dolayısıyla biz elimizdeki 8-9 bin saç teli ile hiçbir zaman eski saçlarınıza kavuşmanızı sağlayamayız, ama doğru bir saç ekim tekniği kullanarak yaşınıza uygun bir saç çizgisi dizaynıyla daha küçük bir alana daha sık bir ekim yaparak mutlu olmanızı sağlayabiliriz.
  2. Saç ekimi bir estetik bir ameliyattır, diğer estetik ameliyatlar gibi bunun da bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekir. Eskiden olduğu gibi kendini saç ekim uzmanı diye ‘olmayan’ bir meslek erbabı olarak tanıtan, yapılan işleme ticari kaygılarla yaklaşan insanlardan ve merkezlerden uzak durunuz.
  3. Doktorunuz ile beklentilerinizi tam olarak ifade edebilmek ve doktorunuzun bu beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını tam olarak öğrenmek için defalarca görüşme yapın. Abartılı vaatlerde bulunan, günde 2-3 saç ekimi yapan merkezlerden uzak durunuz.
  4. Saç ekimi pahalı bir estetik operasyondur. Maddi düzeyiniz bu işlem için uygun olana dek erteleyiniz, aksi takdirde ticari kaygılar içinde indirimler, kampanyalar yapan merkezlerin etkisinde kalıp saç ekimi yaptırırsanız, ömür boyu telafisi olmayan kötü sonuçlara katlanmak zorunda kalırsınız.
  5. Saç ekimi sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. İşlemin sonrasında kendinize 1 haftalık bir iyileşme süreci tanımalısınız. Bununla birlikte cerrahi teknik ne kadar iyi olursa işlemin o kadar uzayacağını, saç ekiminin 1 gün yerine 2 hatta 3 günde tamamlanması gerektiğini biliniz. Saç ekimini basit bir işlem olarak gösteren, ‘Saç ekimi sırasında TV izleyip, içeceğinizi yudumlayacaksınız’ gibi komik ama sizin işleme bakış açınızı basitleştirecek yaklaşımlara itibar etmeyiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.