tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Saç ekiminde yeni yöntemler (DHi)

DHi Saç Ekimi (Direct Hair Implant)

Günümüze geldiğimizde 2016 yılında adından tekrar bahsedilmeye başlanmış DHi denilen bir yöntemden de bahsedilmektedir. Bu yöntemin en belirgin özelliği köklerin çıkarılmasıyla birlikte ekim alanına nakledilmesidir. Burda kökler tektek bir iğneye (silindirik uclu) yerleştirilip kanalı açma özelliği ile transfer edilir. Normal yöntemlerde olan kanalı bir iğneyle açıp sonradan cımbız ile yerleştirilmesi değil. Kanal açabilen iğnenin içine kökün yerleştirilip aynı anda ekilmesidir.4207_image6

DHi yöntemi ile saç ekimi yeni bir yöntem değildir. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde 8-10 yıl öncesindeki ekimlerde ilk kullanılmıştır. Uzunca süreler kullanılmaya devam edilmiştir. Hatta bu yöntemde takılı kaldıkları için kendilerini geliştirmekten geri kaldıklarını bile düşünmektedir çeşitli bilim çevreleri. Aslında bir avantajı olmayan bu yöntemde saçların iğneye yerleştirilmesi esnasında ciddi derecede yıpratılması da söz konusu olabilmektedir. Klasik yöntemde ise kanalın açılması ve kıl kısmından tutulan kökün kanala yerleştirilmesi kökün bağlı bulunduğu deri-yağ bağlarının daha az zarar görmesini sağlamaktadır. FUE halen daha en etkili yöntemdir.

Saç ekiminde kaliteyi yöntemden çok saçları eken kişilerin kişisel yetenekleri belirlemektedir. Örneğin;

  • Alın çizgisinin çok aşağıda veya çok yukarıda değil o günkü yaşa ve gelecekteki yaşa uygun belirlenmesi
  • Saç köklerinin ekileceği kesilerin (kanalların) açılmasında dikkat edilecek olan açı ve yönlerin eskiden var olan saçların açıları ve yönlerine yakınlığı
  • Sıklık yine saç ekiminin kalitesini belirleyen bir diğer faktördür.

 

Burda ikinci maddede söylenilen yönler doğallığın önemli bir faktörüdür. Açı ise genelde 40-45 derecelik bir açı ile ekilmesini kasteder ki bu da saçların dik görünmesi (kirpi gibi saç ekimi) sorununun giderilmesi için önemlidir. Açı kişiden kişiye değişir. yani 35-40 derecelik açıda olan saç kökleri olan insanlar da olabilir. Ama doğal ve hacimli görünüm için 40-45 derecelik açı idealdir.

image s imadges

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.