Menü

PRP Tedavisi: Kendi Kanınla Gençleş

28 Şubat 2011 - Saç PRP Tedavisi, Saç Sağlığı

Tüm dünyada ‘Vampir’ trendi olarak adlandırılan “PRP” yöntemi Hollwood yıldızları kadar artık Türkiye’de de büyük bir rağbet görüyor.

Kişinin kendi kanı ayrıştırılırak elde edilen tromboşitler, sorunlu bölgelere enjekte edilerek, kötü görüntü ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkün oluyor.
Genç kalmak, daha parlak bir cilde kavuşmak isteyenlerin tercih ettiği PRP uygulamasına talep her geçen gün artyor. ‘Platelet Rich Plazma’, bilinen adıyla ‘PRP’ tedavisi’yle kırışıklıklarda, sivilce izlerinde, güneş lekelerinde ve saç dökülmesini durdurmada yüz güldüren sonuçlar alınıyor. Vampir Trendi olarak gündeme gelen PRP yönteminde kişinin kendi kanı alınarak belli işlemlerden geçiriliyor. Ayrıştılan kandaki tromboşitler ise kişinin sorunlu bölgelerine enjekte ediliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi

PRP yönteminde, vücuda yabancı herhangi bir madde enjekte edilmediği için hastalar tarafından çok tercih ediliyor. PRP uygulamasının ağrısız ve herhangi bir yan etkisi de yoktur.

PRP Nedir?

PRP, ‘Tromboşitten zengin plazma’ anlamına geliyor. Tromboşitler, doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü bulunan kan hücreleridir. Önemli protein ürünleri ve bağ dokusu faktörleri içerir. Yaralanmış bir bölgeye enjekte edildiğinde, hızla iyileşme sürecini başlatarak doku yenilenmesini uyardıkları görülmüştür. Bu tedavi sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilcelerle izlerinin giderilmesi, cildin daha gergin, canlı ve parlak görünmesi sağlanabiliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifuj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde donduruluyor. Santrifuj edilen kan, bazı ayraçlar sayesinde ayrıştırılıyor. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, Tromboşitten zengin bölümü ayrıştırılıyor. Tromboşitten zengin bu plazma özel bir işlemle alınıyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta evine gidiyor. Sorunlu olan herhangi bir bölgeye uygulanabiliyor. Uygulamadan yaklaşık üç – dört hafta sonra ilk etkileri fark edilmeye başlanıyor. Enjekte edilen karışım, hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için alerji riski yok. Sadece işlem sırasında kızarıklık meydana gelebiliyor ve bu da birkaç saat sonra tamamen geçiyor.

Tedavi ne kadar zamanda tamamlanıyor, hangi alanlarda uygulanabilir ?

Kişinin ihtiyacına göre ayda bir kez olmak üzere üç – dört seansda tamamlanıyor. Altı ile 12 ay sonra tekrarlanması gerekiyor. Spor hekimliğinde, yumuşak doku yaralanmalarında, kaş kopmalarında ya da ortopedi ve travmatolojideki kırıklarda, hasarin beklenen doğal süreçlerden daha erken giderilmesinde uygulanabilir. PRP bunların dışında dökülmesinin durdurulmasında ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında uygulanmaktadır.

Cilt yenileme, kırışıklık, yara ve sivilce izleri tedavisinde kullanılan PRP tedavi yöntemi yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, sırt, saç, bacak içleri, kol bölgelerine uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemini diğer yöntemlerden farklı kılan hastanın kendi kanından elde edilmesi nedeniyle kan yoluyla bulaşabilecek hastalık ve alerji riskini ortadan kaldırmasıdır. Genellikle 35- 40 yasin üzerindeki kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. İşlemin acısız gerçekleştirilmesi ve işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaması PRP tedavi yöntemini cazip kılan bir başka özelliktir.

Bu tedavi yönteminin diğer özellikleri şunlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir