Saçların Dökülme Nedeni?

”Kadınların sık sık saçlarına sıcak maşa uygulaması, sıkı sıkı bağlaması, topuz yapması saçların dökülmesine, seyrelmesine yol açabiliyor”

Ege Telgraf’ın haberine göre, Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından Saadet Mirci Semt Merkezi’nde düzenlenen ”Saç Dökülmesi ve Nedenleri” konulu seminerde her saç dökülmesinin bir hastalığa işaret etmediğini, günde 50-150 arası saç telinin dökülmesini normal olarak değerlendirildiği söylendi.

Dökülen saçın yerine yeni saç çıkmıyorsa bu durumda bir anormallik olabilir.

“Ateş, bazı ilaçlar, gebelik, beslenme bozukluğu, aşırı diyet, cerrahi girişim, demir, çinko, biotin ve esansiyel yağ asit eksikliği, hipotiroidizm, hipertiroidizm, böbrek yetmezliği, ağır metal zehirlenmesi de saç dökülmesine yol açan en büyük nedenler. Bunların büyük bir kısmı tedaviye cevap veriyor. Saçlar geri çıkıyor. Kadınların sık sık saçlarına sıcak maşa uygulaması, saçlarını sıkı sıkı bağlaması ve topuz yapması da saçların dökülmesine, seyrelmesine yol açabilir. Saçlı deride olan yanık, mantar hastalıkları, saç kökünde oluşan iltihaplı hastalıklar, saçlı deride yapılan ameliyatlar ve çeşitli enfeksiyonlar kalıcı saç dökülmelerine neden olabilir. Frengi de saç döker. Bu dökülmede tedavi edilerek saçın tekrar çıkması sağlanabilir, ancak tedavi edilmezse hasta, frengi nedeniyle yaşamını bile yitirebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.